0(543) 682 30790(543) 682 3079

Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Dirsek;

Önkolun ve kolun ortada birleştiği bölgedeki eklemdir. Ön kolun hareketlerinden sorumlu olan dirsek eklemi, elin vücuda göre konumunu belirleyen oynak hareketi ile oldukça önemli bir eklemdir.

Dirsek eklemi vücudun cilt örtüsünün, kasların en ince, en zayıf olduğu eklemdir. Yumuşak narin dokusu olan eklemin; önde, arkada ve yanlarda sıkı bir yapıya sahip olmakla kalmayıp ortak oluşturduğu tek yapıdır.

Dirsekler Ağrıların Belirtileri Ve Nedenleri;

Dirsek ağrıları birçok nedene bağlıdır. Kolu oluşturan bağlantı kemiklerinde yer alan kas ve tendonlar içermektedir. Günlük hareketlerinde en basit hareket bile dirsek ağrısını oluşturmaktadır. Bunlar; temizlik işlerinde, yazı ya da paketleme işleminde, dirsekleri masa üstüne koymaları, ağır eşya taşımalarda, düşme sonrasından oluşan,  tendonların yapışma söz konusu olduğu yerde tekrarlayan zorlanmalara bağlı gel dirsek ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca sporcularda; tenis ve golfçü dallarda dirseğin travmalar da zedelenmelere ve kırıklara bağlı olarak birçok dirsek ağrılarına neden olmaktadır.

Tedavisi;

Dirsek egzersizlikleri yapılarak cerrahi uygulamalar olmadan ağrıların tedavileri giderilmektedir. Germe egzersizleri, ağrı ile birlikte şişliklerin olması bu şikayeti ortadan kaldırmak için ödem çözücü özelliği olan buzun soğuk uygulaması yapılmaktadır. İlaç ve istirahat ile dirsek eski haline getirilmeye çalışılır. Dinlenmeye rağmen geçmeyen dirsek ağrılarında fizik tedavi ve güçlü ses dalgalarının dirsek eklemine uygulanan bir metoddur. Ayrıca dirsek ekleminde görülen enfeksiyonlara bağlı tedavi yöntemi kan dolaşımını arttırıcı ozon tedavisi uygulanmaktadır.

Ani trafik kazalarında oluşan veya herhangi bir tedavinin etkisini görülmediği taktirde dirsek artroskopisi (kapalı ameliyat) yada açık ameliyat ile cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Cerrahi ameliyatlarda dirseğin hasar görmüş kısmı alınarak ve dirseğe implantı yerine yerleştirerek koyulur.

Timur Gürgan
Serkan Altınova Ahmet Tuncay Turgut Işılay Nadir Mahir Özmen Orhan Akın Ertuğrul Akşahin Erol Koç Nezihi Küçükarslan Suat Canbay Deniz Ulaş Orkun Cemiloğlu Ebru Yüce Çağlayan Aksu