0(543) 682 30790(543) 682 3079

Prof. Dr. Ertuğrul Akşahin, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

PELVİS ASETABULUM CERRAHİSİ

Pelvis; Halk arasında söylenen bir diğer adı leğen kemiğidir. İç organları koruyucu özelliği sahiptir. Pelvis kemiğin kırılmasında trafik kaza ya da yükseklikten aşağıya düşme durumlarında gerçekleşmektedir. Kırık oluşumunda en büyük travmalar kanamaların oluşmasıdır. Pelvis kemiğinde kırıkların oluşmasında ilk yapılması gerekenden damarda hasar ya da iç organların tahribat alıp almamasına bakılarak değerlendirilme süreci doğru ilerleme sağlanıp doğru tanı tercih edilir.

Tedavi:

Pelvis kırıkları genellikle norovasküler muayene yapılmalıdır ki konservatif olarak tedavi edilirler, beraberinde bilgisayarlı tomografi çekilmelidir. Ayrılmaların fazla olduğu durumlarda, kopma kırıklarında, çıkıklarda cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi müdahaleden sonra hastanın 4 hafta istirahat etmesi istenir. Çünkü kaynama için yeterli olacaktır bazı durumlarda uzun sürebilir.

Konservatif tedavi:

  1. Traksiyon
  2. Hamak. Daha çok simfizis pupis ayrılmalarında her iki iliak kanat hamak yardımı ilie birbirine doğru bastırılarak redüksiyon elde edilmeye çalışılır.
  3. Kapalı redüksiyon. Nadiren başvurulan bir yöntemdir.

 Cerrahi Tedavi:

  1. Açık redüksiyon kirshner telleri ve plak-vida ile intrnal fiksasyon.
  2. Pelvis eksternal fiksatörü.

ASETABULUM; Uyluk kemiğindeki baş kısmı, kalça kemiği ile eklemin yaptığı çukurdur. Vücudun en büyük eklemi olan kalça eklemin bir parçasıdır.

Asetabulumun kırılması sonucu oluşan ciddi cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Kırıklar genellikle tek başına olması beklendiği gibi çoklu kırıklarla ve yaralanmalar da beraberinde gelmektedir.

Bu çalışmalar asetabulum kırıklarında cerrahi tedavisinde erken tanıda erken gören hastaların sonuçların da olumlu cevap alınmaktadır.

Pelvis ve asetabulum kırıklarının cerrahi tedavisi, genel ortopedistler için alışılan ve normal rutin bir cerrahi işlem değildir. Bu nedenle bu kırıkların cerrahi tedavisi uzun süren aynı zaman da bir uzman doktorların deneyimleri gerektirmektedir. Tedavide temel amaç tam düzeltme ve güvenli tespittir. Şayet uygun şekilde tedavi edilmezse tekrar kalçanın kireçlenme ile sonuçlanır.

Timur Gürgan
Serkan Altınova Ahmet Tuncay Turgut Işılay Nadir Mahir Özmen Orhan Akın Ertuğrul Akşahin Erol Koç Nezihi Küçükarslan Suat Canbay Deniz Ulaş Orkun Cemiloğlu Ebru Yüce Çağlayan Aksu